SADİ-S AMELİYATI NEDİR?( Tüp Mide ve Tek Bileşkeli Mide Bypass Ameliyatı )

 

İspanyol Obezite Cerrahı Dr.Sánchez-Pernaute tarafından 2005 yılında yayınlanan çalışmanın ardından pek çok ülkede uygulanmıştır. Bu ameliyatı takiben hastalar 3 yıl süre ile takip edilmişler ve hastalarda; 6 ay gibi kısa bir zamanda HbA1c tamamen normale dönerek-hiçbir antidiyabetik ilaç kullanmasına gerek olmadan-Diyabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı ) üzerine tam iyileşme sağlanmış ve fazla kilolarının %95ini vererek ideal kilolarına ulaşmışlar , ayrıca %98 oranında da Hipertansiyon hastalığından tamamen kurtulmuşlardır. ( Obes. Surg. 2010 ) Obezite ve Diabetes Mellitus ( Tip II Şeker Hastalığı ) ve Hipertansiyon hastalığı üzerine %100 lere ulaşan yüksek başarı oranları ile tüm dünyada uygulanmaya başlamıştır.

SADİ-S AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Bursa Doruk Hastanesi'nde SADİ-S ameliyatlarında hastalarımıza "ağrısız doğum" ameliyatlarında da kullanılan "Epidural Anestezi" ile genel anesteziyi kombine uygulayarak ameliyat sonrası dönemde "en az ağrı" "en yüksek hasta konforunu" hedefliyoruz. Ameliyat kapalı "laparoskopik" yöntem ile karın duvarında açılan 4-5 adet delikten yapılmakta ameliyatlarımızda "Covidien" marka zımba kullanılmaktadır. Mide zımbalarla Tüp Mide ( sleeve gastrektomi) şeklinde küçültülür ve midenin çıkış ( duodenum ) kısmı, incebarsakların "son 200-250cm'leri" arasında yeni bir bağlantı oluşturulur. (Single Anastomozis Duodeno-Ileal Gastric Bypass + Sleeve Gastrectomy ) Uygulanan bu Bariyatrik Cerrahi metod ile hem Tüp Mide ( sleeve Gastrektomi ) ameliyatının "iştah kaybettirici " etkisi ile "diyet kısıtlayıcı " etkileri, mide çıkışının incebarsakların son kısmına eklenmesi ile "mide bypass" ameliyatının "gıdaların emilimini azaltıcı" etkileri ile birleştiğinde her iki yöntemin de en güçlü etkileri kombine edilmiş olur. Böylece Morbid Obezite ve Metabolik Sendrom hastalıkların çok daha etkili ve uzun süreli kontrolü sağlanır.

ŞEKER ve TANSİYON İLAÇLARI ile İNSÜLİN TEDAVİSİNDEN NE ZAMAN KURTULACAĞIM?

Ameliyatı takiben ilk haftalarda Tansiyon kontrolü sağlanır ve Hipertansiyon ilaçları azaltılır ve kesilebilir. Şeker Hastalığı ( Diyabet ) ilaçları ve İnsülinler takip eden aylarda azaltırlır ve kesilebilir.

SADİ-S AMELİYATINDAN SONRA NE ZAMAN İŞE DÖNEBİLİRİM ?

Ameliyattan 4 saat sonra hastalar yürtülür ve 24 saat sonra yapılan testi takiben ağızdan beslenmeye başlanır ve klinik takiplerinde problemi olmayan hastalar 3-5. günler arasında taburcu edilirler. Kapalı ( Laparoskopik Cerrahi ) ile yapılan ameliyatı takiben 7-10. günlerde hastalar işlerine dönebilirler.

TÜP MİDE AMELİYATI OLMUŞ KİLO GERİ ALIMI OLAN HASTALARA SADİ-S AMELİYATI UYGULANABİLİR Mİ?

Evet uygulanabilir. Morbid Obezite yada Süper Obezite ( VKİ >50 ) nedeni ile yıllar önce Tüp Mide ameliyatı olmuş, kilo verimi durmuş yada kilo geri alımı olan hastalarda ( revizyon cerrahisi ) seçilecek yöntemlerden birisidir.

Detaylı Bilgi İçin :

Op. Dr. Ersun TOPAL

0545 629 29 48

www.ersuntopal.com

www.sekerameliyat.com

Kodanka Yazılım