OBEZİTE BARİATRİK VE METABOLİK CERRAHİ SONRASI DERİ SARKMALARI

OBEZİTE BARİATRİK VE METABOLİK CERRAHİ SONRASI DERİ SARKMALARI

          Deri, vücudumuzun en büyük organıdır. Ağırlık artışı ile birlikte deri genişlemektedir. Obezite Cerrahisi sonrasında ağırlık kaybıyla birlikte gergin olan derinin altındaki yağ kütlesi azalır ve ciltte sarkmalar meydana gelebilir.

 

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI SARKMA KİMLERDE GÖRÜLEBİLİR?

Bariyatrik cerrahis sonrasında ağırlık kaybı ve buna bağlı olarak gerçekleşebilecek olan sarkma; kişinin yaşına, cilt yapısına, cinsiyetine, kas kütlesine, sigara kullanımına, güneşe maruziyetine, beslenme ve fiziksel aktivite düzeyine bağlı olarak değişebilmektedir.

 

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASINDA SARKMA ENÇOK HANGİ BÖLGELERDE GÖZLENİR?

Sarkmalar özellikle karın, iç bacak ve kollarda meydana gelmektedir. Bariatrik ve metabolik cerrahi sonrası sarkma kesinlikle gerçekleşen bir durum değildir.

Sigara kullanan kişilerde sarkmalar daha yoğun görülebilir bu durumu en aza indirgemek için sigara kullanımını bırakmak ve C vitamininin yeterli alımı önerilmelidir.

Yaş artışı ile birlikte sarkmalar, cildin elastikiyetine bağlı olarak artabilir. Hızlı bir ağırlık kaybının sarkmaları arttırdığına dair bir kanıt olmasa da kas kütlesi kaybının sarkmaları desteklediği gösterilmektedir. Bu noktada sağlıklı bir ağırlık kaybının anahtarı yeterli-dengeli beslenme ve fiziksel aktivitedir.

CiLT SARKMALARI İÇİN BESLENMENİZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

1.Protein alımı, kas kütlesinin korunumunu sağlamaktadır. Bu sebeple obezite cerrahisi sonrası dönemde yeterli protein alımı sağlamalısınız. Sıvı dönem ile birlikte proteinli sütler, proteinli yoğurtlar, proteinli kefirler gibi proteinle zenginleştirilmiş ürünleri beslenmenize ekleyebilirsiniz. Ek olarak protein takviyelerine de hekim/diyetisyeninizin önerisi doğrultusunda beslenmenizde yer vermelisiniz. Katılara geçişle birlikte her öğününüzde et, tavuk, balık, yumurta, peynir gibi protein içeren besinlere yer vermelisiniz.

Bariyatrik Cerrahi sonrasında sarkmaların olmaması için ne kadar protein almalıyım?

Bariatrik diyetisyeniniz tarafından oluşturulan en az 60-90 gram protein içeren beslenme listesine uyum sağlamalısınız.

 

2. Cildin elastikiyeti ve nemli olmasını sağlamak için yeterli su tüketimi sağlanmalıdır. Metabolik ve bariatrik cerrahi sonrası katı ve sıvı besinlerin ayrı tüketimi, yavaş yudumlama gibi durumlar su tüketimini azaltabilmektedir. En az 1,5 litre su tüketiminin sağlanması için öğün aralarında yudum yudum su tüketimi sağlanmalıdır. Bunun için su tüketimi bir şişe /matara ile takip edilmelidir. Su tüketiminin unutulmaması için telefon/saat’su hatırlatıcı uygulamalar indirilebilirsiniz. Su içme motivasyonunu arttırmak için suyunuzu meyveler ve kabuk tarçın ile tatlandırabilirsiniz. Suyunuzu tatlandırmak için Barifit markasının karpuz-çilek aromalı Waterdrops ürününü de kullanabilirsiniz.

Obezite cerrahisi sonrasında vitamin takviyeleri sarkmaları engeller mi?

3.Vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alımı dengeli bir diyet ile sağlanabilmektedir. Meyve ve sebzelerin tüketimiyle alınan antioksidanlar, cildin yenilenmesine katkı sağlamaktadır. Sağlıklı yağ kaynakları olan çiğ kuruyemiş ve yağlı tohumlar cildin elastikiyetini geliştirmektedir. En güçlü antioksidanlardan biri olan E vitamini, cildin nemlenmesine katkı sağlayarak cildin elastikiyetine katkı sağlamaktadır.  C vitamini, A vitamini, D vitamini, çinko cilt sağlığına katkı sağlayan diğer vitamin ve minarellerdir. Yeterli bir diyete ek olarak hekiminizin önerisi ile vitamin ve mineral takviyeleri kullanabilirsiniz.

 

CİLT SARKMALARI İÇİN ÖNLEMEK İÇİN HANGİ EGZERSİZLERİ YAPMALIYIM?

 

FİZİKSEL AKTİVİTE

KARIN BÖLGESİ SARKMALAR İÇİN:

1.SİDE CRUNCH

2.LYING LEGS UP

3.VERTICAL LEG CRUNCH

4.ABDOMİNAL CRUNCH

5.LEGS UP CRUNCH

İÇ BACAK SARKMALARI İÇİN:

 

 

BACAK İÇİ SARKMALAR-2

 

 

 

 


KOL SARKMALARI İÇİN :

Obezite Cerrahi sonrası sarkmaları önlemek için beslenme ve fiziksel aktivite ne kadar önemli olsa da genetik yatkınlığa bağlı olarak sarkmalar gerçekleşebilir bu durumda vücut ağırlığının dengelenmesi ardından postbariatrik cerrahi işlemler estetik  cerrahları tarafından uygulanabilir.

Bursa Diyabet ve Obezite Kliniği (BUDOM) sağlıklı günler dileriz.

 

DİYETİSYEN BURCU NEGİZSOY

0543 269 31 50

 

TRİCEPS, ABDUCTOR VE ABDOMİNAL KASLARA YÖNELİK EGZERSİZ HAREKETLERİNİN BULUNDUĞU SİTELER :

http://www.sld.cu/galerias/pdf/sitios/rehabilitacion-ejer/adductor_1.pdf

https://www.researchgate.net/figure/Hip-abductor-exercises-for-management-of-gluteal-tendinopathy-Low-load-isometric_fig4_282046680

https://www.nhs.uk/live-well/exercise/10-minute-abs-workout/

 

https://blog.nasm.org/workout-plans/9-best-arm-exercises

https://www.acefitness.org/certifiednewsarticle/1562/ace-sponsored-research-best-triceps-exercises/

https://www.goodfellowunit.org/sites/default/files/events/mercy_ascot/hip_abductor_exercises.pdf

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/501428

Savaş S. (2013). ‘Basketbolda kor stabilizasyon ve thera band uygulamalarının performansa

etkisi’ 5. Antrenman Bilimi Kongresi Hacettepe Üniversitesi                                                                                 Sato K, Mokha M.(2009). Does core strength training influence running kinetics, lowerextremity stability, and 5000-m performance in runners? J Strength Cond Res, 23(1):133–140.

http://www.temd.org.tr/admin/uploads/tbl_gruplar/20180618095001-2018tbl_gruplar1b2cd981a1.pdf

 

Kodanka Yazılım