OBEZİTE VE KORONA / COVİD – 19 VİRÜSÜ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

OBEZİTE VE KORONA / COVİD – 19 VİRÜSÜ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Doktorlar, komplikasyon gelişen çok sayıda COVID-19 hastasının aşırı kilolu veya obez olduğunu bildiriyor. Bu endişe verici çünkü Türkiye'de kadınların %41’i erkeklerin ise %20,5’i yani toplam nüfusun %30,3’ü obez veya aşırı kilolu.

               Aşırı kilolu kişilerin COVID-19 ve ciddi komplikasyonlar için daha fazla risk altında olmasının birkaç nedeni var.

Göğüs kafesinizde fazladan doku varsa hipoventilasyon sendromu denilen bir şey var ve bu sendromda derin nefes almak normale göre çok daha zordur.

Obezite ayrıca diyabet ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları riskini / kronik hastalık riskini de artırır.

Ekstra ağırlık taşıyan yani aşırı kilolu veya obez hastaların, iyi çalışan bir bağışıklık / immün sistemi de olmayabiliyor.

Ve belki de bu pandemide en endişe verici olanı virüsün ciğerlere nasıl yerleştiği. Virüsün kendisi ciğerlerimizin içine girmek için bir kapı kullanıyor ve o kapıya ACE-2 reseptörü deniyor. Bu da yağ hücrelerinde yapılır. Ne kadar fazla yağ hücresi, virüs için o kadar fazla giriş kapısı.

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), obez bireylerin COVİD’e karşı yüksek riskli grupta bulunduğunu açıkladı.

New Orleans'taki son rapora göre ölüm oranları, New York'ta gördüklerinden yedi kat daha yüksek. Bu durum nüfusun sağlık durumuyla direkt olarak ilgili, ölüm oranının daha yüksek olduğu bu bölgede sağlık sorunu olan ve obez / aşırı kilolu insanların yoğun olduğu bir bölge.

Yapılan çalışmalara göre korona virüsü ayrımcılık yapmıyor herkes tehlike altında, sadece obezler için bu risk kat kat daha yüksek. Çin'den ve İtalya'dan gelen ayrıca New Orleans'tan elde edilen veriler, kilolu bireyler için bu risk üç ila yedi kat daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Enfekte olan obezlerin tedavisini yönetmek de zaman zaman çok zorlayıcı. Solunum tüpü (entübe etmek) yerleştirmek için her ne kadar en deneyimli ekipler kullanılsa da aşırı kilolu kişilerde bu solunum tüpünü yerleştirmek zor olabiliyor. Bariatrik / obezite cerrahisinin aktif olarak yapıldığı merkezler bu konuda çok daha tecrübeliler.

Uzmanlar; COVID-19 için aşı ve etkili terapiler olmadan, sağlığımızı iyileştirmek ve ciddi hastalıklarla mücadele etme yeteneğini geliştirmek adına yaşam tarzımızdaki değişiklikler üzerinde düşünmek için iyi bir zaman olabileceğini önermektedir.

Yaşam tarzı değişiklikleriniz, beslenme alışkanlıklarınızın kontrolü ve her türlü sorunuzda yanınızdayız. Beslenme uzmanımız / diyetisyenimiz online olarak danışmanlık vermeye devam etmektedir.

BUDOM – Bursa Diyabet ve Obezite Kliniği

Op. Dr. Ersun TOPAL

Genel Cerrahi Uzmanı

0545 629 29 48

Kaynak: https://www.wtnh.com/news/health/coronavirus/what-you-need-to-know-about-obesity-and-covid-19/

Kodanka Yazılım