MİNİ GASTRİK BYPASS ( Mini Gastric Bypass )

MİNİ GASTRİK BYPASS

Mini Gastrik Bypass ameliyatı, 2001 yılında İlk defa Morbid Obesity Surgery ile ilgilenen Op.Dr. Rutledge tarafından tanımlanmış ve 1272 obezite (morbid obesity) hastasına uyguladığı cerrahi teknik ve sonuçları ile tüm dünyanın dikkatini çekmiş ve pekçok ülkede pekpekçok Obezite Cerrahı tarafından uygulanmıştır.

Roux-N-Y (RNY) gastrik bypass cerrahisine göre " daha basit " " daha güvenli " "daha kısa sürede" " daha az komplikasyon " oranlarına sahip ( Annals in Surgery 2005 ) olması ve ayrıca METABOLİK SENDROM denilen hastalık üzerine etkisinin daha güçlü olması nedeni ile 2001 yılından beri daha fazla sıklıkla uygulanmaya başlamıştır.

 

MİNİ GASTRİK BYPASS AMELİYATI GÜVENLİ BİR AMELİYAT MIDIR.?

MİNİ GASTRİK BYPASS AMELİYATI ve DİYABET (Şeker hastalığı Ameliyatı ) HASTALIĞINA ETKİLİ ETKİSİ NEDİR.?

İtalyan Obezite Cerrahları tarafından Surg. Endosc. Dergisinde 2014 yılında yayınlananan makalenin sonuçlarına bakacak olursak; 974 obezite Hastasına Mini Gastrik Bypass (mini gastric bypass surgery ) ameliyatı uygulanmış ve ameliyat edilen hastalar 60ay (5 yıl) boyunca belli aralıklarla belli tetkiklerle takip edilmişlerdir. Bu yayında bildirilen sonuçlara göre Diyabet ( Şeker Hastalığı ) Hastalığına ( DM ) etkinliği %90 ve Hipertansiyon Hastalığına etkinliğ %90 olarak bulunmuştur. Bu çalışmada Mini Gastirk Bypass ameliyatı sonrasında ölüm oranı 974 vakada sadece 2 kişidir ( %0.2 ).

 

BURSA İLİNDE MİNİ GASTRİK BYPASS AMELİYATINI KİM YAPIYOR.?

Bursa ilinde Mini Gastrik Bypass ameliyatı  Genel Cerrahi Uzmanı Obezite, Metabolizma ve Diyabet Cerrahisi Cerrahisi alanında çalışan Op.Dr. Ersun Topal tarafından Obezite ve Şeker ( Diyabetes Mellitus ) hastalığı mevcut hastalarımıza başarı ile uygulanmaktadır. Mini Gastrik Bypass ameliyatı, safra kesesi ameliyatları gibi kapalı ( laparoskopik mini gastrik bypass ) yöntem ile yani hastalarımızın yaşam konforu ve hayat kalitesini bozmadan uygulanabilmektedir.

 

MİNİ GASTRİK BYPASS AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Morbid Obezite ile diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle kilo veremiyorsanız ve beraberinde de Şeker Hastalığı ( Diyabetes Mellitus ) tespit edildi ise Mini Gastrik bypass ( gastric bypass surgery ) sizin İçin uygun bir cerrahi teknik olabilir.

Laparoskopik yöntem ile  ( kapalı ) Mini Gastrik Gastrik Bypass ameliyatı karın duvarına açılan 0,5 cm ile 1cmlik 4 adet delikten yapılmaktadır. Bu ameliyat sırasında zımbalar  (COVİDİEN MARKA ) yardımı ile midede 15cm uzunluğunda 2cm genişliğinde minik bir mide cebi/poş oluşturulmakta ve bu minik mide poşu ince barsakların 180-200cm leri arasına bağlanmaktadır.

Bu ameliyat sayesinde mide hacmi 1000cc den oluşturulan mini ceb/ poş sayesinde 50 cc hacme düşürülmektedir. Böylece Hastalar 50cc gıda alımı ile bile "erkenden tokluk" hissetmekte, sonrasında ise ince barsakların gıda emiliminin en çok olduğu ilk 150-180 cmlik kısmına gıdaların girmesi engellenerek barsakların 180-200cm.leri arasına gıdaların geçişi sağlanmaktadır. Yani Mini Gastrik Bypass ameliyatı sonrasında ağızdan alınan şeker ve şekerli gıdaların barsaktan emilimi engellenmekte veya azaltılmak sureti ile Diyabet ( Şeker ) hastalığı ortadan kaldırılabilmektedir.

 

MİNİ GASTRİK BYPASS AMELİYATINI TAKİBEN NE ZAMAN BESLENMEYE BAŞLIYACAĞIM ?

MİNİ GASTRİK BYPASS CERRAHİSİNİ TAKİBEN NE ZAMAN TABURCU OLURUM

Kapalı Mini Gastrik Bypass ameliyatını takiben hastalarımız 4 saat sonra ayağa kaldırılmakta, ameliyatı takiben 24 saat sonra ağızdan beslenmeye başlayabilmektedirler. Klinik takiplerinde problemi olmayan hastalarımız Laparoskopik Mini Gastrik Bypass ameliyatını takiben 3 gün sonra beslenme önerileri ile taburcu edilirler.

 

Sağlıklı Günler Dilerim

Op.Dr. Ersun TOPAL

0545 629 29 48

#obezite #obesity #obezitecerrahisi #minigastrik #minigastric #gastrikbypass #gastricbypass #bursaobezite #bursaobezitecerrahisi #obesitysurgery #diet #lahana #ersuntopal #dorukobezite #zayıflamanıntadı #zayıflatmanıntadı 

Kodanka Yazılım