COVİD 19 / KORONA VİRÜS PANDEMİ NEDENİ İLE STRES ALTINDA YEME BOZUKLUKLARI

Salgın Sırasında Stres Yeme Yönetimi İçin 3 İpucu

Covid-19 salgını sırasında rutin ve yüksek stres seviyelerinde bir değişiklik, duygusal yeme / stres yeme / yeme bozuklukları için mükemmel bir fırtına yarattı.

Etkilenebileceğiniz bazı yollar şunlardır.

İşe gitmek ve planlı bir öğle yemeği yemek yerine, evde çocuklarla tekrarlanan mutfak molaları alıyor olabilirsiniz – bu da planlanmamış atıştırmalara yol açar.

Spor salonunda spor yapmak, birlikte eğlenceli bir gece geçirmek için arkadaşlara katılmak ya da bir filme gitmek yerine, stresinizi yenmek için yiyeceklere yönelmiş olabilirsiniz.

Ayrıca, çocuklarınızı sessizleştirebilecek cips, tatlılar ve diğer cazip ikramlar, iyi niyetlerinizi sabote eder.

Hepimiz koronavirüs ile ilgili anksiyete ve sıkıntıyı denemeye ve yönetmeye çalıştıkça, yemek yine de zevkli bir aktivite olabilir ve olmalıdır.

Yediklerimizle kendi kendimizi vurmamalıyız.

İşte size yardımcı bulacağınızı umduğunuz bazı ipuçları:

1 - Önceden planlayın

İster seyrek bakkal alışverişi yapıyor olun ister çevrimiçi sipariş verin, bu sadece çocuklarınız için değil, aynı zamanda sizin için de evde doğru yiyeceklere sahip olmanın zamanıdır.

Yüksek kalorili, yağlı, tuzlu ve şekerli atıştırmalık yiyeceklerin tüketimini azaltmanın en kesin yollarından biri, onları evden uzakta veya tezgahın dışında ve gözden uzak tutmaktır.

Alışveriş listeniz, sağlığınızı artıran ve meyve ve sebzeler, tam tahıl ürünleri, yağsız proteinler ve tatlandırılmamış içecekler gibi açlığı tatmin eden besleyici gıdaları içermelidir.

Peynir, yoğurt, biber, karnabahar, brokoli, salatalık, domates, havuç gibi sebzeleri keserek hazırladığınız atıştırmalıkları veya çilek portakal, elma veya üzüm vb. meyveler gibi sağlıklı atıştırmalıkları hayatınıza ekleyin.

İnternetten sizin ve çocuklarınızın sevebileceği sağlıklı tarifleri araştırın. Porsiyon kontrollü sağlıklı ve tatlı atıştırmalıklar veya kavrulmuş nohut gibi gevrek bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz.

2 - Evde dikkatli yemek için basit kurallar belirleyin

İş yerinde takip ettiğiniz kurallar ve yönergeler vardır. Yemeği sadece öğle yemeği saatlerinde ve yemek odanızda ve mola sürenizle uyumlu bir şekilde yiyebilirsiniz.

Özellikle homeoffice çalışanlar için eviniz yeni geçici iş yeriniz olduğundan, evinizde de aynı iş yerinizde olduğu gibi bazı basit kurallar geçerli olmalıdır.

Bir yemek masası, tabak ve sandalye – sadece bu 3 şey olduğunda yemek yemek gibi basit bir kural belirleyin. Artık oturduğunuz yerde bir paketten, çocuğunuzun tabağından veya iş istasyonunuzdayken (homeoffice çalışmak için kendinize ayırdığınız masanızda, odanızda vb.) yemek yemeye son.

Günün belirli bir saati sizin için zorsa (akşam yemeğinden sonra atıştırma gibi), akşam yemeğinden sonra tükettiğiniz atıştırmalıklarınızı bir hafta boyunca takip edin. Sadece basit izleme eylemi sizi daha fazla kontrol altında hissetmenizi sağlayabilir ve daha sağlıklı beslenmenizi motive edebilir.

3 - Gıda ile ilgili olmayan başa çıkma (stresi yenme / kontrol altında tutma) stratejilerini tanımlamak

Bu zorlu dönemde hepimiz artan stres hissi yaşıyoruz. Stresi azaltacak ve zihninizi ve vücudunuzu yenileyecek aktiviteleri kasten planlamak önemlidir.

Arkadaşlarınızı arama, müzik dinleme, derin nefes alma, yoga yapma, evde spor yapma, kitap okuma, araştırma yapma, düşüncelerinizi günlüğe kaydetme, akıllı telefonunuzla oyun oynama, evdeki bireylerle oynayabileceğiniz oyunları belirleme, film izleme veya komik videolar izleme gibi evde yapabileceğiniz faaliyetlerinin bir listesini yapın.

Sosyal mesafeyi göz önünde bulundurarak, eskiden keyif aldığınız etkinliklere katılmanın yeni yollarını arayın.

 

Arkadaşlarınızla dışarıda öğle yemeği yok mu? Bunun yerine arkadaşlarınızla sanal "toplantıları" planlayın.

Artık grup dersi veya etkinliği yok mu? Egzersiz dersi, dans dersi, kart oyunu veya kitap grubu gibi keyif aldığınız şeyler için sanal alternatifler bulun.

Sonuç olarak, kendinize bir mola vermek ve bu mevcut covid19 salgını durumunda yapabileceğiniz en iyisini yapmak zorundasınız.

Mükemmellik değil, ilerlemeyi düşünün!

BUDOM

BURSA DİYABET VE OBEZİTE MERKEZİ

Op. Dr. Ersun TOPAL

Genel Cerrahi Uzmanı 

0545 629 29 48

Kodanka Yazılım