BARİATRİK CERRAHİ SONRASI CİNSEL YAŞAM

BARİATRİK CERRAHİ SONRASI CİNSEL YAŞAM

Kilo Verme Ameliyatı Sonrası Cinsel Hayat Daha mı İyi?

Çalışmalar evet diyor.

Obezite nedeniyle kişinin kendisinde ve partneri ile aralarında cinsel açıdan pek çok problem yaşanabilmektedir. Ancak obezite cerrahisi sonrası cinsellik olumlu etkilenir.

Obezite cerrahisinden sonra kilo veren aşırı kilolu veya obez hastalar, bariatrik cerrahi olmayanlara göre daha tatmin edici cinsel yaşamlara sahip olabilirler.

Aşırı kilolu erkekler, erektil disfonksiyon (ereksiyon problemleri) ve cinsel ilişki sırasında nefes darlığı gibi sorunlar yaşayabilir. Yeni çalışma, kilo kaybı ameliyatı ile elde edilen dramatik kilo kaybının, erkek cinsiyet hormonu testosteron seviyelerinde bir artışı teşvik ettiğini ve bu da daha iyi bir cinsel yaşam sağlayabileceğini göstermektedir.

Yapılan çalışmadaki erkekler başlangıçta yaklaşık 150 kilo ağırlığındaydı ve vücut kitle indeksi (VKİ) 46 idi. (30 veya daha fazla BMI obez olarak kabul edilir.) Sonraki iki yıl boyunca obezite cerrahisi geçiren 40 ila 100 kilo kaybetti.

Araştırmacılar, çalışmanın başında ve sonunda erkeklerin üreme hormonu seviyelerini ölçtüler. Çalışma katılımcıları aynı zamanda cinsel yaşam dahil olmak üzere yaşam kalitesi ile ilgili iki dönem boyunca anket doldurdular.

Ameliyat geçiren erkeklerde kilo kaybı ve azalan VKİ'ler, testosteron düzeylerinin tüm ölçümlerindeki artışlar, kadın cinsiyet hormonu estradiol seviyelerindeki düşüşler ve kendinden bildirilen cinsel yaşam kalitesindeki iyileşmelerle doğrudan bağlantılıdır.

Bu bulguların obezite cerrahisi olan kadınları içerecek şekilde tahmin edilip edilemeyeceği henüz bilinmemektedir, ancak araştırmacılar bir kadının cinsel dürtüsünün hormon seviyelerine o kadar güçlü bir şekilde bağlı olmadığını belirtmektedir. Yine de biliyoruz ki; kilo kaybeden kadınlarda benlik saygısındaki artış, hareket kabiliyetindeki artış, aynada kendini beğenme ile artan kendine güven duygusu, kadın hastaların da cinsel hayatını olumlu yönde etkiliyor.

“Bu gerçekten önemli bir çalışma” diyor New York'taki cerrahi profesörü ve New York Üniversitesi Cerrahi Zayıflama Programı'nın kurucusu ve yöneticisi olan Christine Ren Fielding. “Her zaman bariatrik cerrahiden sonra meydana gelen fizyolojik, psiko-duygusal ve fiziksel değişikliklerin kişinin cinsel yaşamı üzerinde olumlu etkileri olabileceğini düşünüyorduk, ama şimdi net olarak biliyoruz.”

Aşırı kilolu insanlar muhtemelen cinsel hayatlarının yaşam kalitesi için ne kadar önemli olduğunun farkında değiller. Bariyatrik cerrahiden geçirerek kilo verdikten sonra hastalar, cinsel yaşamlarının ne kadar iyileştiğini anlıyorlar. Kendilerini müthiş hissediyorlar ve geri dönüp “nasıl bu şekilde yaşadım?” diye soruyorlar.

Obezite cerrahisi sonrası cinsel ilişki; operasyonun ikinci haftasını doldurduktan sonra cinsellik ilişkide bulunmakta herhangi bir sakınca görülmemektedir. Cinsellik kapsamında yapılan aktivitelerde, karın bölgesine darbe veya benzeri cinsellik eylemlerinden kaçınmak gerekir.

BUDOM - Bursa Diyabet ve Obezite Merkezi

Op. Dr. Ersun TOPAL

Genel Cerrahi Uzmanı

0545 629 29 48

Kodanka Yazılım